Drogowe lustra znajdują swoje zastosowanie w miejscach o ograniczonej widoczności dla kierowców, które najczęściej znajdują się przy skrzyżowaniach dróg i ulic, wjazdach do posesji, przystankach komunikacji miejskiej oraz niektórych dróg wewnętrznych. Każdy taki znak powinien być postawiony dokładnie w miejscu, w którym widoczność jest ograniczona oraz powinien spełniać on wymogi produkcyjne.
Zastosowanie luster drogowych
Drogowe lustra powinny być wyprodukowane z mocnego tworzywa, które będzie odporne przede wszystkim na złe warunki atmosferyczne. Takim tworzywem jest plexiglas, który jest 25- krotnie mocniejszy oraz odporny na wszelkie uderzenia niż inne lustra stworzone ze szkła. Takie lustra powinny być umieszczone w specjalnej obudowie z białego polistyrenu, który obwiedziony jest przerywaną, czerwoną linią. Dzięki temu kierowca z łatwością spostrzeże znak i pomoże on mu w zauważeniu potencjalnego zagrożenia. Wszystkie lustra drogowe powinny być umocowane na specjalnym i mocnym drążku o średnicy 66 milimetrów ze specjalnym uchwytem mocującym, aby lustro się nie poluzowało i z niego nie wypadło. Uchwyty pozwalają na precyzyjne zamontowanie lustra, które jest łatwe, przyjemne i trwałe. Ich powłoka jest specjalnie zabezpieczona podwójną warstwą lakieru, dzięki czemu lustra nie utleniają się. Powinny one być montowane na wysokości minimum dwóch metrów od poziomu chodnika na poboczu, by zapewnić kierowcom dobrą widoczność całego skrzyżowania.
Każdego lustro powinno być produkowane zgodnie z przepisami i Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, w którym zostały opisane szczegółowe, nowe standardy dotyczące luster drogowych. W przepisach są również określone odpowiednie wymiary, jakie powinny posiadać lustra umieszczane na poboczach, w których widoczność jest niezwykle ograniczona.