Przejdź do treści

Badanie obrazowe mięśnia sercowego i zastawek

Zastosowanie ultradźwięków w medycynie ludzkiej jest obecnie bardzo popularne. Aparaty ultrasonograficzne można spotkać zarówno w prywatnych gabinetach jak i placówkach działających w ramach NFZ. Na takie badania wcale nie trzeba długo czekać – zwłaszcza jeśli ktoś korzysta z prywatnych usług medycznych.

Aparat ultrasonograficzny umożliwiający badanie przepływów krwi

echo serca do zrobienia w bydgoszczyBadanie ultrasonograficzne kojarzy się przede wszystkim z narządami jamy brzusznej, tarczycą, ciążą. Nie można jednak zapominać o tym, że aparaty ultrasonograficzne wykorzystuje się również do badania serca. Takie badanie nazywa się echem serca i dzięki niemu można dokładnie zobaczyć, w jaki sposób ukształtowane jest serce. Lekarz diagnosta z łatwością oceni, czy zastawki dwudzielna, trójdzielna, półksiężycowate w sercu mają prawidłową budową i odpowiednio funkcjonują. Takie echo serca do zrobienia w bydgoszczy wcale nie kosztuje dużo. Echo wykonuje się w różnych projekcjach. Jeśli w sercu widoczna jest jakakolwiek zmiana strukturalna, to trzeba ją potwierdzić na kilku projekcjach. Jeżeli zmiana widoczna jest w jednej projekcji, a we wszystkich innych już nie, to najprawdopodobniej jest to artefakt, czyli zakłócenie, które nie jest związane z budową serca. Na obrazie ultrasonograficznym serca możliwe jest również dokonanie różnych pomiarów. Lekarz zmierzy jaka jest szerokość ścian lewej i prawej komory, lewego i prawego przedsionka. Zmierzona zostanie długość i szerokość całego serca.

Jeśli jest to aparat ultrasonograficzny z dopplerem, to jak najbardziej można zmierzyć przepływy krwi w mięśniu sercowym. Dzięki temu badaniu można bardzo szybko postawić trafne rozpoznanie i tym samym rozpocząć leczenie kardiologiczne. Szczególnie osoby starsze nie powinny zwlekać z wykonaniem takiego badania, jakim jest właśnie echo serca.