Przejdź do treści

Budowlana przyszłość prefabrykatów

Tradycyjne budownictwo jest kosztowne i czasochłonne. Dlatego wdrażane są nowe systemy budownictwa, które znacząco zredukują koszty i czas budowy. Dotyczy to, przede wszystkim budownictwa indywidualnego i niedużych budynków użyteczności publicznej; sklepów, galerii artystycznych, czy lokali gastronomicznych.

Systemy budownictwa z prefabrykatów

nieduże budynki z prefabrykatówJak dotąd prefabrykaty stosowane są w trzech systemach budownictwa: prefabrykowane domy drewniane, prefabrykowane domy metalowe i prefabrykowane domy betonowe. Prefabrykowane domy drewniane, zwane u nas domami szwedzkimi lub fińskimi, są  najchętniej wybierane. Montaż płytowych prefabrykatów odbywa się na placu budowy. Można w nich zastosować każdy rodzaj stolarki okiennej i  wszystkie rodzaje drzwi. Konstrukcje dachowe wykonane są z drewnianych dźwigarów. W systemie prefabrykowanych domów metalowych konstrukcja domu opiera się na metalowym szkielecie, który nie wymaga tak dużych fundamentów, jak budownictwo tradycyjne, dlatego zalecany jest na tereny czynne sejsmograficznie lub o słabo stabilnym podłożu. Nieduże budynki z prefabrykatów, najlepiej sprawdzają się w systemie prefabrykatów betonowych. W tym systemie można wyodrębnić budynki wielkopłytowe, wielkoblokowe lub mieszane. System wielkopłytowy kojarzony jest z budownictwem lat siedemdziesiątych, chociaż aktualnie produkowane prefabrykaty są całkowicie różne. Mają różnorodne kształty i rozmiary. Są trwałe, wysokiej jakości i zabezpieczone przed korozją. 

W nowych trendach, przywiązuje się dużą wagę do walorów architektonicznych i estetycznych. Ważne jest również wkomponowanie się obiektu w teren. Firmy wytwarzające prefabrykaty, oferują komplet usług z zakresu budownictwa. Można je odnaleźć na stronach internetowych, z dokładnym opisem i zaleceniami.