Przejdź do treści

Charakterystyka betonu natryskowego

  • przez

 

Beton natryskowy to mieszanka specjalnie przygotowana do maszynowego torkretowania. Beton natryskowy jest zamiennie nazywany betonem natryskowym, a proces natryskiwania betonem natryskowym. Metoda nakładania betonu natryskowego ma wiele zalet i jest szeroko stosowana w budowie i naprawie konstrukcji betonowych.

Zalety betonu natryskowego do wzmocnień

beton natryskowy do wzmocnieniaTorkret stosowany jest zarówno jako materiał konstrukcyjny, jak i zbrojenie. Nowoczesny beton natryskowy do wzmocnienia charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, trwałością i niską przepuszczalnością. Zaprawy specjalnie zaprojektowane do torkretowania zawierają szereg dodatków, które modyfikują właściwości betonu w zależności od warunków panujących w miejscu torkretowania. Nowoczesny beton natryskowy charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, trwałością i niską przepuszczalnością. Zaprawy specjalnie zaprojektowane do torkretowania zawierają szereg dodatków, które poprawiają właściwości betonu, aby spełnić wymagania warunków panujących na placu budowy. Torkret znajduje zastosowanie w różnego rodzaju konstrukcjach, zwłaszcza na powierzchniach pochyłych i zakrzywionych. Tam, gdzie dostęp jest utrudniony, można zastosować beton natryskowy. Beton ten charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością, trwałością i niską przepuszczalnością. Warto również zaznaczyć, że torkret może być produkowany w różnych formach. W związku z tym jest on wykorzystywany nie tylko do budowy nowych budynków, ale także do wzmacniania już wzniesionych konstrukcji. Po przygotowaniu roztwór jest tradycyjnie podawany do specjalnych dysz, z których jest rozpylany na określone obszary.

W przypadku natrysku suchego betonu natryskowego, mieszanina cementu i kruszywa umieszczana jest w specjalnych pojemnikach. Strumień sprężonego powietrza dostarcza mieszankę do dysz, które są również wypełnione wodą. Gdy beton jest natryskiwany, sucha mieszanka łączy się z wodą. Wybór metody natrysku betonu natryskowego zależy od lokalizacji, warunków i możliwości technicznych.