Przejdź do treści

Czy wymieniać olej w skrzyni biegów?

Podczas jazdy w każda skrzynia biegów wystawiona jest na działanie dużych obciążeń. Olej znajdujący się w niej nie jest długowieczny i należy go wymieniać regularnie co znacznie poprawi kondycję zastosowanych mechanizmów i przekładni. Wielu kierowców nie zdaje sobie z tego sprawy.

Jaki olej wybrać?

olej do skrzyni biegówWielu kierowców uważa uważa, że najważniejszym elementem podczas wyboru oleju jego najważniejszym elementem powinna być lepkość oleju i że każdy olej do skrzyni biegów jest inny. W okresie kilku ostatnich lat technologie w której wytwarzane są oleje oraz skrzynie biegów uległy wielkiej zmianie. Obecnie wszystkie oleje wytwarzane są dzięki bazom syntetycznym z wieloma niezbędnymi do prawidłowego i długotrwałego funkcjonowania mechanizmów. Nie jest to tylko dobra wola producentów oraz wymagania narzucane przez kierowców. Spowodowane jest to przede wszystkim przez nowoczesne konstrukcje skrzyni biegów montowanych w samochodach. Ogólnie panuje taka zasada, że im jest nowsze auto potrzebuje bardziej dopasowanego i zaawansowanego oleju. Aby całą sprawę ułatwić producenci samochodów stworzyli odpowiednie normy do konkretnych skrzyń biegów. Normy te definiują wszystkie potrzebne parametry, które muszą znaleźć się w oleju. Jeśli nie wiemy jakie normy powinny być zastosowane w naszym samochodzie warto skonsultować się z profesjonalnym warsztatem samochodowym. Oczywiście jeśli wiemy jaki olej powinien być zastosowany w naszej skrzyni, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w warsztacie samochodowym.

Na rynku dostępne są oleje oryginalne jak i zamienniki decyzja na który produkt się zdecydujemy leży po naszej stronie. Dobranie odpowiedniego oleju wraz dodatkami znacznie poprawi żywotność mechanizmów zastosowanych w naszym samochodzie. Co przełoży się na komfort jazdy.