Przejdź do treści

DJ weselny a DJ klubowy

Kim jest profesjonalny DJ? To osoba, która zajmuje się miksowaniem i odtwarzaniem muzyki. W przeszłości DJ kojarzył się głównie z dyskotekami i hucznymi imprezami klubowymi. Obecnie jednak więcej osób zainteresowało się tym zawodem i Dj-e przeszli do branży weselnej.

Czy praca DJ-a to jedynie odtwarzanie muzyki?

dj na weseleDzisiaj każdy kto rezygnuje z kapeli grającej na żywo wynajmuje właśnie taką osobę do zabawiania swoich gości. Wbrew pozorom taka praca nie jest łatwa. Nie polega jedynie na odtwarzaniu piosenek z listy – to potrafiłby zrobić praktycznie każdy. DJ na wesele to osoba, która musi tak dobierać muzykę, aby goście bez przerwy mieli ochotę tańczyć. Między piosenkami nie powinno być nawet sekundowych przerw ani ciszy. Oprócz tego DJ zajmuje się zapowiedziami, dedykacjami, zabawianiem gości słownie, prowadzenie zabaw weselnych i tym podobnych rzeczy. Zatem rola DJ rozbudowała się z czasem i dzisiaj jest połączeniem dwóch profesji – muzyka i wodzireja, który zabawia gości. Oczywiście trzeba zaznaczyć, że DJ dyskotekowy to tak naprawdę całkiem inne zajęcie niż DJ weselny. Muzyk na weselu z reguły nie operuje płytami winylowymi, nie zajmuje się miksowaniem muzyki ani tak zwanym stretchingiem. To co z pewnością łączy tych dwóch profesjonalistów to dobry słuch i poczucie rytmu. W tym zawodzie nie liczą się jedynie nabyte umiejętności dotyczące między innymi obsługi sprzętu. Liczy się również wrodzony talent i osobowość, która pozwoli DJ-owi rozbawiać towarzystwo i bez przeszkód prowadzić zabawy podczas oczepin młodej pary.

Jeśli taka osoba będzie się wstydziła, to jej wystąpienie nie będzie zbyt udane. Dj na weselu puszcza również kompletnie inną muzykę niż muzyka klubowa. Tutaj stawia się bardziej na piosenki tradycyjne, związane głównie z weselami.