Średnio każdy człowiek ma na głowie od stu do stu pięćdziesięciu tysięcy włosów, które są w różnym etapie rozwoju. Oznacza to, że jedne dopiero rosną, a inne są w końcowej fazie, po której nastąpi ich utrata. Do póki na ich miejscu pojawiają się nowe włoski, to nie ma się czym martwić.
Czym się zajmują lekarze trycholodzy?
Jesień i zimą są szczególnie niekorzystną porą roku dla naszych włosów, ponieważ często przyczyniają się do ich wypadania. Choć nie jest to regułą, bo na kondycję włosów wpływa wiele czynników, z których najważniejsze są dieta, tryb życia, czy nałogi. Czasem znalezienie na własną rękę przyczyny wypadania włosów jest niemożliwe. Do tego zadania potrzebny jest profesjonalista, który dysponuje odpowiednimi narzędziami i wiedzą. Lekarz trycholog zajmuje się wszelkimi problemami i chorobami skóry głowy i samych kosmków. Do jego gabinetu każdego roku udają się pacjenci z uporczywym łupieżem, nadmiernie wypadającymi włosami, łysieniem plackowatym, czy androgenowym. W gabinecie trychologicznym wykonywana jest trichoskopia, która polega na obserwowaniu skóry głowy za pomocą dermatoskopu. Jest to nowoczesna kamera z funkcją kilkunastokrotnego powiększenia, która w trakcie badania wykonuje serię zdjęć, wysyłanych do laboratorium w celu dokonania analizy. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu z pacjentem i wyników badań, trycholog stawia diagnozę i dobiera optymalny sposób leczenie. W razie problemów z włosami, trycholog jest najlepszym specjalistom, który może pomóc.
Wizyty u trychologa nie są refundowane z Narodowego Funduszu Zdrowia i każdy pacjent musi za nią zapłacić z własnych środków. Jednak dla wielu osób nie jest to przeszkodą, ponieważ pomoc trychloga jest dla nich ostatnią deską ratunku, gdyż wszystkie stosowane metody zawiodły.