Przejdź do treści

Gdzie możemy wyrzucić leki?

Większość z nas przyjmuje jakieś leki. Nie muszą być to leki na stałe ale takie, które pomagają nam chociażby zwalczyć przeziębienie, anginę czy też zapalenie krtani. Wiele osób zużywa takie leki jedynie do pewnego stopnia, a ich reszta niestety leży latami w szafkach, gdzie traci swój termin ważności. Co wówczas z takimi lekami powinniśmy zrobić?

Pojemniki do leków przeterminowanych

pojemniki na leki przeterminowaneJeśli stosujemy się do zasad segregacji śmieci to zdajemy sobie także sprawę z tego, iż leków nie można wyrzucać do standardowego kosza. Nie powinniśmy również wrzucać ich do zlewu i spłukiwać, ponieważ wówczas dostają się one do wody. Oczywiście jest ona w następnych etapach skutecznie oczyszczana, jednak to prowadzi do jej nadmiernego zanieczyszczenia, czego oczywiście byśmy nie chcieli. Co zatem możemy z takimi lekami zrobić? Zdecydowanie najlepszym i jedynym słusznym rozwiązaniem w tym zakresie, jest wrzucenie leków do specjalnych pojemników, które możemy spotkać przede wszystkim w aptekach. Są to pojemniki na leki przeterminowane. Gdy je tam wrzucamy, wówczas po pewnym czasie leki te są zabierane i poddawane odpowiedniej utylizacji. Niektóre leki wykazują bardzo silne działanie i są sprzedawane tylko i wyłącznie na receptę. Dlatego ważne jest to by nie trafiały one do zwykłych koszy a tam, gdzie podda się je odpowiedniej utylizacji. Praktycznie w każdej aptece możemy obecnie spotkać taki pojemnik dlatego nie ma żadnego problemu z tym, aby wyrzucić przeterminowany lek.

Przeterminowane leki mogą być dla nas szczególnie niebezpieczne, dlatego zawsze powinniśmy je wyrzucać. Nie powinny jednak one trafiać do zwykłych pojemników na śmieci, a do specjalnych, które są umieszczane zazwyczaj w aptekach. Dzięki temu leki są odpowiednio utylizowane.