Pump traki są coraz popularniejsze w całej Polsce. Takie rowerowe tory pasują idealnie do wszelkich terenów rekreacyjnych, takich jak parki czy siłownie plenerowe. Dodatkowo duży odsetek rowerzystów w społeczeństwie sprawia, że urzędnicy decydują się na robienie przetargów na udogodnienia dla cyklistów.
Projektowanie bezpiecznych pump traków
Nic zatem dziwnego, że buduje się nie tylko płaskie ścieżki rowerowe, ale także stawia rampy do akrobacji, czy buduje wspomniane pump traki. Jak jednak wygląda profesjonalne projektowanie pump traków? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? Na pewno znaczenie ma teren. Nie może być on ani podmokły ani piaszczysty. Wtedy konstrukcja nie będzie stabilna. Można oczywiście nawieźć właściwej ziemi, czy na przykład odwodnić teren, ale to wiąże się ze znacznym zwiększeniem kosztów. Lepiej jest sprawdzić teren zawczasu. Druga kwestia to długość toru. Najczęściej jest ona podyktowana wielkością terenu. Zostawia się jakiś ,,margines” by tor nie był zbyt blisko placu zabaw czy chodnika i buduje się kręte tory w środku oddanej do użytku powierzchni. Trzecia kwestia to wyboistość toru. Im większe wyboje tym bardziej ekstremalna jazda, natomiast mniejsze wzniesienia będą lepsze na tory dla amatorów oraz dla dzieci. Wyboje będą rozmieszczone co kawałek, tak by dało się swobodnie wjeżdżać na górkę i z niej zjechać. Czwarta kwestia to profesjonalne zaplanowanie całego toru, to znaczy ile będzie miał ścieżek i ile wyboi.
Pump trak na zewnątrz na formę okręgu, ale w środku są dodatkowe ścieżki, które łączą się z zewnętrznym kręgiem. Dzięki temu jednocześnie z pump traków może korzystać więcej osób i nie będą one sobie przeszkadzały wzajemnie w jeździe rowerem. Dobry pump trak zaprojektują tylko fachowcy.