Każdy człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że maszyny, urządzenia czy pojazdy, działają sprawnie tylko dzięki podzespołom i poszczególnym częściom. Dzięki nim całość spełnia swoją funkcję, a gdy któraś część się zepsuje, trzeba ją naprawić lub wymienić. Dlatego to one są najważniejsze. Nie cała rzecz, ale jakość elementów składowych.
Jak kupuje się włókninę filtracyjną?
Tak też wygląda sytuacja z filtrami. O skuteczności filtrów nie decydują one same, w całości, ale głównie – włókniny filtracyjne. To one są odpowiedzialne za oczyszczanie powietrza w filtracji wstępnej oraz dokładnej i są mechaniczną barierą dla różnych zanieczyszczeń. Dlatego tak ważny jest ich odpowiedni dobór. Trzeba wybrać nie tylko grubość, przepustowość, ciężar czy stopień filtracji, ale też producenta danej włókniny. Taka włóknina filtracyjna może być stosowana w filtrach kasetowych, kieszeniowych, rekuperatorach czy odciągach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych. Może służyć też jako filtr wstępny do kabin lakierniczych. Włókninę kupuje się w belach, na metry podając producentowi konfigurację na której nam zależy: najczęściej jest to klasa filtracji maty, szerokość beli i grubość włókniny. W zależności od tego, gdzie mata będzie miała zastosowanie, taką jej wielkość i właściwość trzeba będzie dobrać. Włókniny filtracyjne są stosowane również w maszynach, sprężarkach oraz szafach sterowniczych czy jeszcze bardziej złożonych systemach filtrów do wentylacji powietrza.
Od tego jaki filtr i jaką włókninę do niego wybierzemy, zależy jakość wdychanego powietrza. Samo stosowanie filtrów w wielu pomieszczeniach i miejscach jest często określone przepisami, ale tam, gdzie nie jesteśmy nimi zobligowani czy ograniczani, musimy liczyć na własne wybory. Nie są one wcale takie trudne jakby mogły się wydawać.