Mechanika i elektronika to z pozoru całkiem podobne dziedziny, które mają całkiem sporą liczbę cech wspólnych. Urządzenia z obu przestrzeni miewają podobne zastosowania, jednakże ich różnica polega na samym sposobie działaniu. Elementy elektroniczne potrzebują do swojej pracy napięcie elektryczne, podczas gdy mechaniczne opierają się wyłącznie na współdziałaniu poszczególnych części składowych.
Kiedy używać mechanicznych wyłączników krańcowych?
Krańcówki, bez względu na to, czy swoje działanie opierają na przepływie prądu, czy na samym mechanizmie służą zasadniczo do tego samego – kontrolują właściwą pracę urządzenia, do którego są podłączone i dbają o to, żeby dana maszyna nie przekroczyła pewnego zakresu swoich ruchów czy pracy. Podstawowa różnica jest taka, że krańcówki elektryczne (nazywane również indukcyjnymi) często zamykają obwód urządzenia, do którego są zamontowane i nadzór nad jego pracą opiera się na ścisłej kontroli natężenia prądu. Za to wyłączniki krańcowe mechaniczne odczytują odpowiednią pozycję całej instalacji poprzez jej położenie w przestrzeni, kiedy czujniki odbiorą właściwy sygnał, to zakończą pracę w sposób mechaniczny (np. wysyłając maszynę na sam początek suwnicy, by cykl miał okazję się zapętlić). Krańcówki mechaniczne świetnie sprawdzają się właśnie przy okazji wszelkiego rodzaju maszyn, których ruch wyznacza pozioma lub pionowa suwnica. Nie ma potrzeby stosować wyłączników elektrycznych w tego typu konstrukcjach, ponieważ mechaniczne poradzą sobie doskonale.
Specyfika mechaniki i elektroniki polega głównie na tym, że wybór adekwatnych komponentów jest ściśle uzależniony od urządzeń, którymi się dysponuje. Zawsze warto zapoznać się w sposób możliwie najbardziej szczegółowy z budową i metodą działania urządzenia, którego pracę chce się zautomatyzować lub po prostu usprawnić.