Przejdź do treści

Nawadnianie indywidualne roślin

Uprawa roślin, trudnych w nawadnianiu wymaga zastosowania odpowiednich systemów. Każda roślina potrzebuje wody, ale należy pamiętać, że nie wszystkie rośliny zniosą jej nadmiar. Dlatego też w niektórych przypadkach odpowiednie odmierzanie dawki wody dla danej rośliny jest niezbędne. Pomoże nam w tym system nawadniania indywidualnego.

Kroplownik indywidualny w szklarni

kroplowniki indywidualnePodlewać rośliny można w różny sposób. Na myśl od razu przychodzi tradycyjna konewka, która sprawdzi się wprawdzie na niewielkiej grządce, ale już nie w przypadku upraw przemysłowych. Tam stosuje się automatyczne systemy nawadniające, które podlewają od razu całe połacie ziemi. Niektóre rośliny wymagają jednak bardziej indywidualnego podejścia do podlewania i w ich przypadku tryskanie wodą w lewo i prawo nic nie daje. Tam sprawdzą się lepiej kroplowniki indywidualne połączone z systemem nawadniania kropelkowego. Kroplowniki podłącza się do ogólnej rury zbiorczej przy pomocy specjalnej dyszy, która dozuje wodę bezpośrednio do rurek nawadniających podłączonych do niej. Te rurki nawadniające umieszcza się wokół konkretnej rośliny, aby dozować do gruntu odpowiednią ilość wody. Z reguły takie indywidualne kroplowniki mają regulację, albo za pomocą pokrętła, albo przy pomocy wymiany korka lub dyszy na inną. Bez względu na sposób regulacji powinniśmy sami określić jaka ilość wody będzie najlepsza dla naszej rośliny i obserwować zachowanie jej samej w tym przypadku.

Systemy nawadniania indywidualnego stosuje się najczęściej w szklarniach podczas pracy z wymagającymi roślinami. Odpowiednie dbanie o te uprawy przyniesie odpowiednie plony w postaci zdrowych i pięknych roślin. Oprócz odpowiednich narzędzi trzeba jednak mieć tutaj także sporą wiedzę odnośnie danej rośliny i ich potrzeb pielęgnacyjnych.