Przejdź do treści

Ogólne informacje na temat wideoendoskopów

Endoskop służy do badania ścianek narządów wewnętrznych. Jest to jedno z urządzeń, bez którego nie może obyć się żaden szpital lub klinika. Metoda badania endoskopem została unowocześniona. Do endoskopu dołączona jest funkcja wideo. Lekarz nagrywa badanie, przez co można bez obecności pacjenta na konsylium rozpatrzyć jego problem.

Kilka słów o wideoendoskopie

wideoendoskopyEndoskopy są bardzo popularne. Zostały unowocześnione, dla dobra pacjenta oraz wygody specjalistów. Lekarz, który prowadzi badanie, nagrywa je jednocześnie. Wideoendoskopy przypominają długie przewody, które zakończone są niewielką latarką oraz kamerą. Przez środek tego przewodu przebiega kilka kabelków. Jeden z nich służy do zapisu obrazu na komputerze. Nowoczesne wideoendoskopy łączą się bezprzewodowo, co znacznie polepsza ich zasięg. Za ich pomocą bada się ścianki narządów wewnętrznych, sprawdzając ich stan. Najczęściej z ich pomocą bada się wątrobę oraz nerki. Mają spore zastosowanie w ginekologii, gdzie za ich pomocą sprawdza się komórkę jajową przyszłej matki. Naczynia krwionośne lub jelita w człowieku nazywa się „przewodami rurowymi ciała”. Penetracja takich miejsc z jednoczesnym zapisem wyników jest możliwa tylko i wyłącznie z zastosowaniem tych urządzeń. Japońscy inżynierowie medyczni pracują nad kolejnym udoskonaleniem tej metody. Chcą, aby wideoendoskop był cieńszy niż ludzki włos. To pozwoli sprawdzać nawet żyły i tętnice.

Właśnie po takich urządzeniach widać, że medycyna stale się rozwija. Opisane powyżej urządzenia medyczne przyczyniają się do diagnozowania wielu problemów, dzięki czemu przyśpieszają leczenie. Rocznie wideoendoskopami wykonuje się setki tysięcy badań w Polsce. Na świecie te liczby są znacznie większe, jednak trudno określić dokładniejszy zakres liczbowy.