Przejdź do treści

Pomocny programator astronomiczny

Przez długi czas na naszej ulicy nie było odpowiedniego oświetlenia. Mieszkało tu mało osób, więc wójt jakoś nie kwapił się do wprowadzenia takich zmian. Jednak z biegiem czasu w końcu uległ naszym prośbom i podaniom. Doczekaliśmy się wspaniałego oświetlenia i to w dodatki nie byle jakiego. Było specjalnie programowane.

Zakup programatora astronomicznego

dobry Cyfrowy Programator AstronomicznyW celu kontrolowania oświetlenia zakupiono dobry cyfrowy programator astronomiczny który ułatwiał pracę wielu osobom. Nie wiedziałam na początku na czym takie coś polega. Szłam ulicą i widziałam, że światło zapala się, gdy zaczyna robić się ciemno. Ciekawiło mnie jak to działa, dlatego zapytałam się osób, które je montowały. Programatory były w pełni zautomatyzowane. Włączały się w zależności od pory dnia z uwzględnieniem aktualnej pory roku. Wiadomo, że czasami o różnych porach zaczyna robić się ciemno i taki automat wykrywał osłabianie światła naturalnego. W odpowiednim momencie włączał się, żeby nie trzeba było brodzić w ciemności. Światło nie świeciło się całą noc, około północy gasło, by nie przeszkadzać nikomu we śnie. Poza tym, dało się ustawić, żeby w weekendy światła świeciły dłużej. Pamiętam, jak w Sylwestra szybciej się zapalały a potem gasły w okolicy północy, by nie przeszkadzać w podziwianiu wybuchów fajerwerków. Urządzenie wystarczyło ustawić raz i później już miało się spokój. Niezwykle mnie to cieszyło, bo chociaż wszystkiego się dowiedziałam.

Kiedy uzyskałam informacje dotyczące nowego oświetlenia i programatora, mogłam przekazywać je dalej. Moja mama była zafascynowana tym, co jej mówiłam, tak samo jak babcia. Dla babci w ogóle było to niewyobrażalne, bo za jej czasów nikt nawet nie myślał o takich udogodnieniach. Nam to rozwiązanie bardzo się podoba.