Przejdź do treści

Przeciwwodna izolacja fundamentów

  • przez

 

Gdy zaczynamy prace związane z budowaniem naszego wymarzonego domu to jako jedną z pierwszych czynności, które wykonujemy jest stworzenie miejsca dla fundamentów. Gdy zostaną już one wylane i wcześniej odpowiednio uzbrojone to przychodzi czas na stworzenie izolacji. Sporo osób budujących dom pomija tę niezwykle istotną kwestię i niestety może to skutkować poważnymi konsekwencjami. 

Skuteczna izolacja na fundamentach

izolacje fundamentówNie da się ukryć, że fundamenty w domach są niezwykle istotne z punktu widzenia kondycji całego budynku. Większość budowlańców stara się bardzo dokładnie przykładać do tworzenia fundamentów. Jednak nie chodzi tutaj jedynie o kwestię dotyczącą wytrzymałości fundamentów. Bardzo istotne jest to by zabezpieczyć fundamenty przed negatywnym wpływem wody. W tym celu tworzone są specjalne izolacje fundamentów. W przeszłości fundamenty zabezpieczano głównie przy użyciu lepiku. Była to jednak jedynie izolacja pozioma. Warto jednak pomyśleć o tym, że fundamenty należy zabezpieczać też na bokach. Wody opadowe mogą napierać na fundamenty również z ich bocznych stron. W takim wypadku cząsteczki wody mogą niestety skutecznie wnikać w strukturę ścian i tym samym powodować zniszczenia. Od kilku lat w sklepach i marketach budowlanych dostępne są specjalne folie, którymi możemy skutecznie zabezpieczyć fundamenty i sprawić by woda nie miała kontaktu ze ścianami naszych budynków.

Od dobrej kondycji fundamentów zależy w rzeczywistości bardzo dużo. Nie warto oszczędzać na tworzeniu fundamentów oraz na wykonaniu na nich hydroizolacji. Zdecydowanie lepszym pomysłem może być zainwestowanie większej ilości gotówki w izolacje przeciwwodną niż późniejsze wydawanie pieniędzy na remont domu, który ucierpiał przez powstającą na ścianach wilgoć czy pleśń.