Przejdź do treści

Redukcja opłat za moc bierną

Gdy jesteśmy odpowiedzialni za działanie i optymalizację kosztów produkcji na hali przemysłowej, musimy także wziąć pod uwagę działanie i pobór mocy energetycznej. By zmniejszyć koszty za pobór energii możemy wynająć specjalną firmę, która zajmuje się zmniejszeniem opłat za moc bierną. 

Do czego służy moc bierna?

zmniejszenie opłat za moc biernąDo poprawnego działania urządzeń na halach produkcyjnych, potrzebne jest użycie mocy biernej i czynnej. O ile energia czynna, jest niezbędna do działania maszyn, to energia bierna, jest niezbędna do rozpoczęcia pracy przez te urządzenia. Jest to energia indukcyjna. Nadmierne użycie takiej energii, nie tylko wpłynie na zwiększenie kosztów produkcji, jak i może mieć inne, negatywne, skutki. Zbyt duże użytkowanie takiej energii może skutkować awarią, przegrzewaniem się elementów instalacji wewnętrznej i urządzeń odbiorczych prądu, co z kolei prowadzi do jeszcze większego pobierania tej energii. Zbyt duże działanie mocy biernej na halach produkcyjnych może także doprowadzić do poważniejszych awarii, które skutkować mogą nawet pożarem. Profesjonalna firma, która oferuje taką usługę jak zmniejszenie opłat za moc bierną, poprzez wykorzystanie specjalnych urządzeń, potrafi doprowadzić do kompensacji mocy biernej. Taka firma wykorzystuje specjalne baterie, takie jak bateria tyrystorowa, kondensatorów i dławików. Po wykonaniu specjalnej ekspertyzy, dobierze ona baterie i zajmie się ich instalacją, co poskutkuje zmniejszeniem opłat za poboru prądu i zoptymalizuje proces zasilania na halach produkcyjnych. Niekiedy możliwe jest całkowite zredukowanie mocy biernej pojemnościowej. 

Moc bierna jest niezbędna do prawidłowego przebiegu działania wielu maszyn i urządzeń. Jednakże często jej pobór jest nadmierny, co skutkuje zwiększeniem opłat za moc bierną. Żeby zredukować moc bierną warto zwrócić się do specjalistycznej firmy, która wykorzysta specjalne baterie do zmniejszenia kosztów zasilania.