Przejdź do treści

Rozwój membran dachowych

Przez wiele lat najpopularniejszym materiałem do zabezpieczania dachów była tak zwana papa, czyli włókna szklane lub tektura pokryta masą asfaltową lub smołą. W latach 60-tych XX wieku na rynku europejskim pojawiły się membrany dachowe. Od tamtego czasu to alternatywne rozwiązanie rozwija się pod względem jakości i sposobu montażu.

Popularne PCV na dachu

membrana pcvNad doskonaleniem membran od lat pracują nie tylko technicy, ale także architekci czy inżynierowie związani z branżą budowlaną. W wyniku tych prac powstało kilka rodzajów membran, a jednym z najpopularniejszych jest membrana PCV. Fakt iż chlor to podstawa tego materiału sprawia, że jest on przyjazny dla środowiska, a był to jeden z ważnych atutów jakie chcieli osiągnąć producenci. Ponadto brak szkodliwych pierwiastków zapewnia bezpieczeństwo użytkowania dla zdrowia ludzi. Skład chemiczny jest też dużym atutem w razie pożaru, jest to bowiem materiał ulegający samogaszeniu. Membrana PCV może być stosowana na różnego rodzaju zadaszeniach. W zależności od tego może być jednowarstwowa lub wzmocniona. Użycie wzmocnienia zmienia przede wszystkim jej cechy mechaniczne. Użycie włókien szklanych powoduje, że membrana jest mniej odporna na rozciąganie, ale dzięki temu zapamiętuje kształt i rozmiar oraz jest odporna na każde warunki. Drugim wzmocnieniem jest tkanina poliestrowa. W tym wypadku zwiększa się rozciągliwość, co znacznie ogranicza ryzyko uszkodzenia.

Materiał jakim jest membrana dachowa może być stosowany na każdym rodzaju budynku. Membrana z PCV wykorzystywana jest szczególnie w budynkach przemysłowych, administracyjno-biurowych czy magazynowych, czyli tam gdzie powierzchnia dachu jest duża i wytrzymałość materiału jest szczególnie ważna. Ma to również znaczenie przy montażu, który jest szybki, a ewentualna renowacja nie sprawia wybitnych problemów.