Alkohol to substancja, która towarzyszy człowiekowi od zawsze. Mamy z nim kontakt praktycznie od urodzenia, aż do śmierci. Rzadko kiedy można spotkać uroczystość, czy to rodzinną, czy spotkanie integracyjne na gruncie zawodowym, na którym nie serwowano by alkoholu. Prawie 80% Polaków spożywa alkohol, z czego około trzech milionów nadużywa go. Statystycznie co piąta osoba pijąca jest uzależniona.
Jak skutecznie wyleczyć alkoholizm?
Uzależnienie to stawanie się zależnym od czegoś, skutkujące wzrostem tak silnej potrzeby zdobycia substancji uzależniającej, że człowiek jest w stanie nawet popełnić przestępstwo byle tylko zdobyć środek psychoaktywny. Alkohol jest substancją toksyczną, psychoaktywną. Wpływa na pracę mózgu powodując zmiany nastroju, myślenia i zachowania. Wbrew krążącym opiniom nie działa pobudzająco, jest przede wszystkim depresantem. Im większe jest stężenie alkoholu we krwi, tym większe jest jego działanie psychoaktywne. Aby podjąć skuteczne leczenie uzależnień alkoholu należy się zgłosić do poradni i co najważniejsze należy tam przyjść trzeźwym oraz wyrazić dobrowolną zgodę na podjęcie leczenia. W poradni w której odbywa się skuteczne leczenie uzależnień alkoholu oferowane są dwa programy leczenia: program ograniczenia picia skierowany do osób pijących szkodliwie oraz program pełnej abstynencji skierowany do każdej uzależnionej osoby. Wizyty w poradni odbywają się 2 lub 3 razy w tygodniu, leczenie trwa około roku. Jeżeli w takich warunkach pacjent nie radzi sobie może spróbować w dziennym oddziale terapii uzależnienia od alkoholu. Przebywa tam kilka godzin dziennie od 6 do 8 tygodni. Jednak gdy i tego typu leczenie nie przynosi skutku, należy spróbować w całodobowym oddziale leczenia od alkoholu.
Leczenie uzależnień odbywa się bezpłatnie, wystarczy skierowanie od lekarza i chęć podjęcia terapii. Bezpłatną pomocą i opieką również otacza się członków rodzin osób pijących. Myślę, że warto zainteresować się tym tematem, ponieważ coraz częściej mamy do czynienia z różnego rodzaju uzależnieniami.