Przejdź do treści

Sprawnie odzyskałam VAT z zagranicy

sprawne odzyskiwanie vat z zagranicy

Kiedy założyłam swoją działalność gospodarczą wiele rzeczy związane z przepisami prawnymi było mi obce. Uczyłam się wszystkiego krok po kroku, trochę na własnych błędach. Moja branża wiązała się z tym, że musiałam często jeździć do klientów zagranicę, co wiązało się z ponoszeniem często dużych kosztów. Na szczęście okazało się, że część z nich można obniżyć.

Zajęłam się odzyskaniem VATu z zagranicy

sprawne odzyskiwanie vat z zagranicyMoja przyjaciółka, która również prowadziła własną firmę, podpowiedziała mi, że w takiej sytuacji mogę ubiegać się o zwrot VAT zapłaconego zagranicą. Zapytałam się jej, jak odzyskać VAT z zagranicy – Rady, których mi udzieliła, okazały się bardzo przydatne. Przede wszystkim dowiedziałam się od niej, żeby zawsze brać faktury z wyszczególnionym numer NIP firmy za zakup produktów i usług zagranicą. Taki zwrot przynależy bowiem tylko przedsiębiorcom, a nie osobom prywatnym. Wśród usług, które podlegają odzyskaniu zapłaconemu zagranicą podatkowi VAT należą między innymi opłaty drogowe i inne koszty związane z transportem (w tym także paliwo czy wynajem samochodu) oraz koszty wyżywienia, opłaty noclegowe, oraz wydatki na artykuły luksusowe. Aby odzyskać zapłacony zagranicą VAT należy do właściwego urzędu skarbowego złożyć wniosek VAT – REF. Jego złożenie jest bardzo proste, ponieważ należy to zrobić drogą elektroniczną poprzez system e-deklaracje.

Taki wniosek powinien być podpisany elektronicznym podpisem kwalifikowanym. Należy także pamiętać, że wniosek można składać tylko do 30 września następnego roku. Należy więc zawsze zbierać faktury i na koniec roku, przy podsumowaniu złożyć odpowiedni wniosek. Postąpiłam zgodnie z radami mojej przyjaciółki, dzięki czemu już wkrótce Urząd Skarbowy wysłał mi należne pieniądze ściągnięte z zagranicy.

Więcej na: https://impolsarl.com/