Przejdź do treści

Suki szczenne powinny otrzymywać odpowiednią karmę

  • przez

Jeśli planujemy zapłodnić naszą sukę musimy wiedzieć kilka rzeczy o karmieniu jej w czasie ciąży i laktacji. Najważniejsze, by otrzymywała karmę odpowiednią dla swojego stanu. Będzie to miało wpływ na kondycję zdrowotną szczeniąt, ale też na szybki powrót suki do aktywności po porodzie.

Dobra karma dla szczennej suki

karma dla suk szczennychPamiętajmy by zawsze zapewniać naszemu psu odpowiednią karmę. Szczególnie ważne jest to jeśli planujemy pokryć sukę. W pierwszym miesiącu ciąży nie mamy jeszcze pewności czy doszło do zapłodnienia. Powinniśmy w tym czasie karmić sukę tak jak do tej pory. Nie zwiększajmy jej ilości pożywienia, bo może się do skończyć nadwagą lub nawet otyłością. Otyłe mogą mieć problem z kolejnymi rujami. Nadwaga obciążą też stawy i utrudnia suce poród. Po około 5 tygodniach powinniśmy zastąpić dotychczasową karmę naszej suki karmą specjalistyczną. Karma dla suk szczennych będzie najlepszym wyborem. Dostępna jest w dobrych sklepach zoologicznych i czasem też w gabinetach weterynaryjnych. Dostarczy ona naszej suce wszelkich potrzebnych mikroelementów. Będzie miała wpływ na prawidłowy rozwój szczeniąt. Z tygodnia na tydzień powinniśmy zwiększać ilość podawanej karmy. Warto też podawać ją w małych porcjach, ponieważ rozrastająca się macica uciska na żołądek suki. Pamiętajmy, że dobrze dobrana karma zapobiegnie również nadmiernemu przybraniu na wadze. Dobrze odżywiona suka powinna ważyć po porodzie mniej więcej tyle samo co przed ciążą. Karmę dla suk szczennych warto podawać również w okresie laktacji.

Karma spożywana przez sukę dostarcza składników odżywczych również szczeniętom. Kupujmy tylko sprawdzone dobre karmy, by zapewnić maluchom jak najlepszy rozwój. Nasza suka również skorzysta na tym, że będzie dostawać pełnowartościową karmę z bogactwem mikroelementów.