Przejdź do treści

Węże wykorzystywane przez straż pożarną

Straż pożarna wykonuje bardzo odpowiedzialną pracę ratując na co dzień ludzkie życie. Mało kto jednak wie, że poza gaszeniem pożarów oraz zabezpieczaniem wypadków często pomagają ludziom podczas powodzi. Posiadają do tego specjalny sprzęt, który w szybkim tempie potrafi wypompowywać wodę do innych zbiorników. Dlatego każdy z nich musi wiedzieć jak dobrze podłączyć takie urządzenie, by przypadkiem nie działało w drugą stronę.

Węże do wypompowywania wody

węże ssawnePodczas powodzi strażacy wykorzystują pompę pobierającą wodę z zalanych miejsc. Może ona służyć także również do wpompowywania, dlatego należy uważać w jakim trybie została załączona. Niezbędne są również węże ssawne podłączane z obu stron za pomocą specjalnych kluczy, aby nigdzie nie pojawił się nieszczelności. Zmontowanie całej linii wodnej wymaga wiele wysiłku i pracy minimum trójki strażaków. Muszą więc oni działać bardzo szybko, by niczyje życie nie było zagrożone. Węże ssawne występują w wielu rozmiarach. W zależności od gwintu znajdującego się przy pompie można podłączyć do niej wąż o innej średnicy. Istotne podczas całej akcji jest źródło ujścia, do którego będzie można przepompować nadmiar zgromadzonej w pomieszczeniach wody. Można także wyposażyć je w specjalne końcówki z roztworami pożarniczymi. Dostępne są również węże wykonane z różnych materiałów, dostosowanych do potrzeb strażaków, by w awaryjnych sytuacjach nie musieli daleko dźwigać ciężkiej armatury.

Sprzęt pożarniczy musi być niezawodny. Dlatego wybór wysokiej jakości węży również ma duże znaczenie. Nie mogą one zacząć przeciekać w złym momencie. Poza tym strażacy zawsze muszą być przygotowani na każdą okoliczność i posiadać wystarczająco długie połączenie węży, by dotarły one do zbiornika i mogły przepompować tam wodę. Firmy produkujące taki sprzęt zdają sobie z tego sprawę i dokładają wszelkich starań, by nic nigdy nie zawiodło w trakcie akcji.