Wybór rusztowania do robót budowlanych

Podczas wykonywania prac budowlanych, szczególnie na elewacjach budynków już powstających wykorzystuje się specjalne konstrukcje w celu dosięgnięcia przez pracowników niedostępnych z poziomu terenu miejsc. Mowa tutaj o rusztowaniach. Ich wybór decyduje o bezpieczeństwie i komforcie wykonywanej pracy.

Rusztowania z ramą stalową a bezpieczeństwo pracy

rusztowanie z ramą stalowąPrzepisy BHP i prawa ogólnego jasno określają obowiązki pracodawcy w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa pracowników na placu budowy. Nie można ignorować tych przepisów ze względu na przede wszystkim dobro ludzi pracujących w przedsiębiorstwie budowlanym. Nie bez znaczenia są też wysokie kary pieniężne nakładane na pracodawców nie przestrzegających zaleceń i przepisów. Odpowiedni wybór rusztowania do robót budowlanych zapewni wymagane warunki pracy i spokój pracodawcy. Bardzo popularne formy rusztowań które występują w sprzedaży to rusztowania wykonane z metali lekkich takich jak aluminium. Są wybierane ze względu na ich lekkość i łatwość montażu. Ja osobiście uważam jednak, że bardziej pewną odmianą jest rusztowanie z ramą stalową, zbudowane ze stali. Ze względu na to, że rusztowania aluminiowe z powodu wysokiej ceny materiału są rusztowaniami drogimi, są bardzo często do maksimum możliwości uszczuplone w przekrojach, przez co posiadają małe widełki tolerancji wytrzymałości ich konstrukcji. Nie przejmują się tym producenci rusztowań stalowych, gdzie materiał posiada zapas wytrzymałości, przez co jest mniej narażony na nieprzewidziane obciążenia konstrukcji. Potrafi lepiej znieść zawiśnięcie jakiegoś pracownika na szelkach bezpieczeństwa, lub uderzenie na przykład samochodu transportującego beton z niewielką prędkością.

Wybór rusztowań stalowych jest moim zdaniem optymalnym rozwiązaniem. Nie są to rusztowania lekkie, jak w przypadku aluminiowych, ale jeśli zestawimy z tym bezpieczeństwo pracowników, ze względu na stabilność całej konstrukcji to warto jednak wziąć pod rozwagę ten typ rusztowania.