Przejdź do treści

Wywóz odpadów za granicę

Jeśli prowadzimy działalność dotyczącą wywozu towarów zapewne znamy wszelkie zasady tego dotyczące. Mimo to wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż wywóz śmieci z kraju nie jest tak prostym zajęciem jakby się wydawało. Należy być odpowiednio zaznajomionym z regulacjami prawnymi, a także konwencjami obejmującymi różne państwa.

Transport odpadków za granicę

pozwolenie na przewóz odpadówJak w każdym sektorze przemysłowym, transportowym czy każdym innym obowiązują pewne zasady, które dotyczą wszystkich. Dzięki temu można w łatwy sposób wykryć przestępstwa i im zapobiec. Dlatego prowadząc działalność polegająca na wywożeniu śmieci za granicę państwa musimy wiedzieć, iż niezbędne będzie pozwolenie na przewóz odpadów, jak również znajomość innych zasad. Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż wywóz śmieci regulowany jest przez konwencję międzynarodową, jak również przez zasady krajowe oraz Wspólnotę Europejską. Dzięki temu mamy podział na wyjaśnienie pojęć dotyczących całokształt tematu, listy odpadów dzielące się na bezpieczne, niebezpieczne bądź niesklasyfikowane. Warto też wiedzieć, iż w zależności od rodzaju wywożonych śmieci musimy przejść przez procedurę pisemnego zgłoszenia oraz zgody bądź procedurę informacyjną. Dzięki temu uzyskujemy pozwolenie na transport. Pamiętajmy również, iż skontrolować nas mogą zawsze różne służby takie jak służby celne, Inspekcja Ochrony Środowiska albo Inspekcja Transportu Drogowego.

Trudniąc się wywozem odpadów z granicę musimy doskonale znać obowiązujący ten sektor przedsiębiorczy zasady. Poza tym, nie możemy wywozić niczego bez posiadania zgody, którą otrzymamy przystępując do jednej z dwóch procedur w zależności od typu odpadków, które chcemy przewieźć. Warto zapoznać się z tymi informacjami i uniknąć niedogodności prawnych.