Moja rodzina od wielu lat prowadzi piekarnie w naszym mieście. Nasza piekarnia to piekarnia rodzinna z tradycjami. Wypiekamy pyszne chleby, bułeczki, rogale i drożdżówki. Nasza piekarnia cieszy się dużą popularnością w mieście. Często pomagam rodzicom w piekarni. Bardzo lubię zapach pieczonego chleba.
Ręcznie robione woreczki na pieczywo
Lubie pomagać rodzicom w piekarni. Postanowiłam ostatnio, że uszyję wiązane woreczki na pieczywo. Kupiłam len i szyłam woreczki na chlebek, bułki itp. Dodatkowo woreczki zdobiłam różnymi haftami np. lawendy, serduszek, zboża. Klientom bardzo spodobały się moje woreczki. Chętnie kupowali nasze przepyszne wypieki i moje woreczki na nie. Wykonany ze 100% lnu, z praktycznym, bawełnianym wiązaniem sprawi, że włożone weń pieczywo będzie przez wiele dni świeże i aromatyczne. Wyjątkowe właściwości tkaniny, połączone z rustykalnym wyglądem tego pełnego uroku worka na chleb sprawiają, że jest to idealna propozycja do kuchni czy jadalni. To, co wyróżnia lniany worek na chleb, to praktyczne cechy materiału, z którego został wykonany. Antybakteryjna i utrzymująca optymalny stopień wilgoci, a przy tym przewiewna tkanina powoduje, że schowane w nią wypieki nie pleśnieją, ani nie przesychają. Nawet po kilku dniach są tak samo pyszne, jak na początku. Rodzice powiedzieli, że dziadek byłby ze mnie dumny. Bardzo się ucieszyłam z tego. Nasi klienci najchętniej kupowali woreczki z wyhaftowaną lawendą. Moje woreczki były bardzo ładne i oryginalne.
Pomysł na szycie woreczków na pieczywo okazał się doskonały. Dzięki nim nasza piekarnia stała się słynna, a ja miałam dodatkowe pieniądze. Uszyte z polskiego lnu woreczki z powodzeniem zastępują chlebak, a schowane w nich wypieki pozostają chrupiące i pełne smaku.